Kategori İK & Yönetim

Farkı ne yaratacak?

Yetenek kelimesinin yeni nesil insan kaynakları için en önemli unsur olduğunu düşünüyorum. Çünkü, artık herkes daha eğitimli, herkes iletişim araçları sayesinde daha çok şey biliyor. Tam bir iletişim ve bilgi çağında yaşıyoruz. Bu çağda herkesten ve her şeyden bol miktarda varken, İnsan Kaynaklarının işi kolay görünüyor. Ama durum hiç de böyle değil. Bir şirkette farkı yaratan , artık o şirketin çalışanları.  Yani çalışanların şirkete kattığı katma değer. Artık sadece kendisine verilen işi yapan kişi, yeterli kişi değil.  Çünkü artık herkes bunu yapıyor. Peki farkı ne yaratacak?

Zaman yetenek zamanı. Yetenekleri gelişmiş çalışanlar, farkı oluşturacak, şirketi ileri taşıyacak ve şirket başarılı olacak. Yetenekli çalışanlara sahip şirketler hep önde olacak. Bu süreçte yetenek yönetimi çok büyük önem taşıyacak.

İnsan Kaynakları yetenekli çalışanları işe alabilmek için, yetenekli kişilerin kullanabileceği iletişim kanallarından, sıradışı iş ilanları verecek, bu yetenekli kişilerin işe alım ve mülakat süreçlerini farklı şekilde yapacak, kişileri işe aldıktan sonra yeteneklerini geliştirebileceği bir çalışma ortamı yaratacak, kişinin yetenek derecesine göre bir ücretlendirme yapacak ve bu kişiyi yeteneklerini kullanabileceği şekilde motive ederek şirkete katkısını sağlayacak. Gerçekten bu zor bir süreç.

İnsan Kaynakları 2.0. olarak adlandırdığım bu süreç klasik insan kaynakları yönetiminden oldukça farklı. İnsan Kaynakları 2.0. çalışan odaklı hatta çalışana özel yöntemler geliştirmek zorunda kalacak. Herkese farklı bir ücret sistemi, farklı bir motivasyon sistemi uygulayacak. Pazarlamacıların müşteriye yaklaştığı gibi, çalışanlarına yaklaşacak bir insan kaynaklarından bahsediyorum.

Pazarlama, iletişim ve reklamcılık bilgisi de olan, sosyal medyayı ve İnterneti iyi derecede kullanabilen, Y kuşağı ve Z kuşağı hakkında bilgili, Yetenekleri yönetecek, bu yeteneklerin kariyerlerini şekillendirecek, onları motive edecek, yüksek farkındalık sahibi bir İnsan Kaynakları gerekiyor.

Oysa çoğu şirket, İnsan Kaynakları bölümünü daha yeni kuruyor. Çoğu şirkette, personel müdürü tarafından yürütülen bir personel bölümü var. Çoğu şirkette ikisi de yok. Var olan İnsan Kaynakları bölümleri, sadece İ.K. ya odaklanmaktan iş dünyasının hızlı değişimini gözden kaçırıyor. Seçme ve yerleştime, özlük işleri, performans yöntimi, ücret yönetimi ile insan kaynaklarının bittiği sanılıyor. Oysa Eğitim, Yetenek Yönetimi, Kariyer Geliştirme, İç İletişim süreçleri çok daha önem taşımaya başladı. İnterneti çok iyi kullanan ve önceki nesillerden çok farklı düşünen bir çalışan kuşağı geliyor.

Bu blogu yeni keşfettiyseniz ve bu yazıyı beğendiyseniz Dijital İKİK ve YönetimSosyal Medyaİşveren Markası hakkındaki yazılarımı okuyabilir ve Twitter hesabımı takip edebilirsiniz.

“Kariyer 2.0 – Değişen iş dünyasında, başarılı bir kariyerin yeni yolları” kitabıma İdefix,  D&R ve Babil.com ve Seslenenkitap‘tan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

Yorum