Kategori İK & Yönetim

İş hayatında başarılı olmak için yetenekli olmak gerekir mi? Parlayan ve yükselen her trendin arkasında ne var? Yetenek mi? Yetenek nedir peki ? Fransız yazar, Guy De Maupassant?a göre yetenek, özgünlükten doğar. Özel bir biçemde, görmek, düşünmek, anlamak ve yargılamaktır yetenek.

” Artık yetenek herşey demek” diyor Tom Peters ve devamında beyaz yaka işlerinin bilgisayarlara kalacağını ; Yaratılan değerin, ürünün sınırlarını aşacağını söylüyor. En küçük birimde çalışan personelden, en üst kademe yöneticiye kadar herkesin büyük projeleri üretmesi gerektiğini, yoksa şirketin ayakta kalamayacağını söylüyor. Yetenek artık her yerde!

Şimdiden beyaz yakalı işçiler olarak da anılan beyaz yakalılar yeteneklerini geliştiremedikleri anda işlerini kaybedecekler. Kariyer 2.0 olarak belirtilen süreç aslında en çok yetenekle ön plana çıkacak.

İş hayatı artık yetenek üzerine kurulu. Bu konuda eksik kalındığı zaman, başarısızlık kaçınılmaz olacak. Ayıca, yetenek de her şey demek değil, yeteneği olup başarısız olan çok sayıda insan da var. Yani yeteneği bilemek için çok çalışmayı unutmamak gerekiyor.

Bu blogu yeni keşfettiyseniz ve bu yazıyı beğendiyseniz Dijital İKİK ve YönetimSosyal Medyaİşveren Markası hakkındaki yazılarımı okuyabilir ve Twitter hesabımı takip edebilirsiniz.

“Kariyer 2.0 – Değişen iş dünyasında, başarılı bir kariyerin yeni yolları” kitabıma İdefix,  D&R ve Babil.com ve Seslenenkitap‘tan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

Yorum