Kategori Sosyal Medya

Şu anda internet üzerinde en çok kullanılan kariyer platformu Linkedin ama yakın geleceğin kariyer platformuna Facebook’ta ortak olacak gibi görünüyor.  Bunda ilk neden büyük şirketlerin kariyer sayfaları. İkinci neden ise Facebook?un kullanıcı sayısının fazlalığı ve daha kullanıcı dostu bir yapıya sahip olması.

Techcrunch.com da yer alan bir haberde Kariyer ve iş arama pazarını da gözüne kestiren Facebook’un şirketler için yeni bir sosyal ağ üzerinde çalıştığı ve bu sosyal ağın kod adının FB@Work olduğu belirtiliyordu. Bu ağın kuruluş amacının ise iş hayatının daha verimli ve eğlenceli hale getirilmesi olduğunun altı çiziliyordu.

Elimizdeki önemli bir veri bu kullanıcı davranışları. Mesela kimse Facebook ve twitter’ı Linkedin gibi kullanmıyor ama Linkedin’i facebook gibi kullanıyor. O zaman orada da Facebook ihtiyacı ortaya çıkıyor. Peki bu sorunu en iyi kim çözer? Tabi ki hepimizin kullanmayı çok sevdiği ve görsel ağırlıklı olan Facebook çözer. Geleceğin kariyer platformu Linkedin değil Facebook olacak. Şu anda Facebook işverenlerce kariyer sayfası olarak kullanılıyor ve Linkedin’den daha etkili bir kullanıcı kitlesi var görünüyor. En önemlisi de facebook kariyer sayfaları sürekli güncelleniyor.

Günümüz genç çalışanları gri ağırlıklı resmi bir iş hayatı istemiyor tam tersine Facebook tasarımı gibi renkli ve eğlenceli bir iş hayatı istiyor. Çalışanlar iş yerinde çektikleri fotoğraflarını ve selfie’lerini Facebook’ta ve Facebook tarafından satın alınan İnstagram’da paylaşıyorlar. Facebook hakkında kısmında yaptığı değişikliklerle yavaş yavaş kariyer işine girmeye başladı bile. O yüzden gerek şirketler gerekse de kişiler kariyer ve iş hayatına ilişkin profillerini/sayfalarını Facebook’ta inşa etmeye başlamalılar.

Bu blogu yeni keşfettiyseniz ve bu yazıyı beğendiyseniz Dijital İKİK ve YönetimSosyal Medyaİşveren Markası hakkındaki yazılarımı okuyabilir ve Twitter hesabımı takip edebilirsiniz.

“Kariyer 2.0 – Değişen iş dünyasında, başarılı bir kariyerin yeni yolları” kitabıma İdefix,  D&R ve Babil.com ve Seslenenkitap‘tan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

Yorum