Kategori İK & Yönetim

Bir zamanlar “Üniversite mezunları için iş bulma”  “Yeni mezunun iş rehberi” şeklinde yazılar vardı. Ama şimdi zaman değişti. Şimdi mezunlar için iş bulmak daha zor. Hele deneyimsiz mezunlar için çok zor. Şimdi üniversitede okurken kariyere başlamak gerekiyor. Artık üniversite öğrencileri kariyerlerine birinci sınıfta başlıyorlar. Nasıl mı?

Kaba bir hesapla her yıl bir milyon kişi üniversiteden mezun oluyor. Ama bu kadar istihdam açığı bulunmuyor. Bu durumda çoğu üniversite mezunu, mezun olur olmaz kronik işsiz oluyor. Dört- beş yıl boyunca alınan teorik bilgiler tek başına bir deneyim teşkil etmiyor. İş ilanlarında deneyim isteniyor.  Ne mi yapmalı ?  Yapacak çokça şey var.

Bunları bir yazı dizisi olarak,madde madde anlatacağım. İşte üniversitede okurken kariyerinize başlamanın yollarından ilki:

1- Üniversite kulüpleri ve topluluklarına katılın: Henüz mezun olmadan, hatta daha üniversitenin başındayken deneyim kazanmak önemli. Üniversitede kariyerinize yarayacak nasıl bir deneyim kazanırsınız?

Üniversite kulüpleri ve topluluklar, deneyim kazanmak için mükemmel başlangıç. Bu kulüpler hem sosyalleşmek, hem networking kurmayı öğrenmek için ideal yerler. Networking kurmayı öğrenmek bile çok büyük bir deneyim. Bu topluluk ve kulüpler, yönetim, eğitim, organizasyon gibi konular hakkında çokça deneyim kazanılabilecek yerler. Bu topluluklara girmek ve aktif olarak yer almak gerekiyor.

Özellikle, işletme, iktisat, insan kaynakları gibi topluluklar iş dünyasıyla da bağlantılı olduklarından iş dünyasına daha rahat girmenize olanak verebilirler. Bunun yanında tiyatro, edebiyat topluluğu tarzı oluşumlar da sosyal yönünüzü geliştirmenizi ve entelektüel alt yapınızı geliştirmenize olanak sağlar. Bu topluluklar, hem boş zamanlarınızı değerlendirmenize hem de yararlı bir şeyler yaparken, kendinizi iş dünyasına hazırlamanıza olanak verirler.

2 -Part-time işlerde çalışın: Üniversite öğrencileri eğitimleri sırasında part time işlerde çalışarak iş hayatının işleyişini görme şansına kavuşabilirler. Çoğu öğrenci  bölümleriyle ilgili part time işleri bulamamaktan şikayetçi ama bu durum part time çalışmaya engel kabul edilmemeli. Öğrenciler kendi alanlarında part time iş bulamasa bile perakende ve hizmet sektöründe çok sayıda part time iş bulabilirler

Part time iş bulmak için Kariyer.Net üzerinden arama ( Pozisyon tipini yarı zamanlı seçerek) yapılabilir veya unisbul.com gibi siteler kullanılabilir.  Bir Youth Republic de ( Banadabulassindelilik.com veya kmyolmakistiyorum.com dan) gençler için dönemsel işlere ulaşılabilir.  Bu ve benzeri çok sayıda part time işe google ve sosyal ağlar üzerinden de ulaşılabilir.  Bu şekilde üniversite öğrencileri iş hayatına hızlı bir giriş yapabilirler ve iş hayatının dinamiklerini öğrenerek kariyerleri için sağlam adımlar atmaya başlayabilirler. Üniversite öğrencileri böylece hem boş zamanlarını değerlendirmiş, hem iş dünyasını tanımış, hem de bütçelerne ek bir katkı yapmış olurlar.

3- Meslek kuruluşları – Meslek Odaları – Meslek Dernekleri’ne katılın:

Üniversitede okurken, mesleğinizle ilgili kurumlar (Odalar, dernekler v.s.) gelecekte iş dünyasında çalışacağınız kişileri tanımanız ( Networking) ve mesleğinizin inceliklerini görmeniz açısından harika yerlerdir.

Burada mesleğinizle ilgili kişilerle tanışırsınız. Henüz öğrenci olduğunuz için iş kaygınız da olmadığından hem buradaki kişilerle daha rahat iletişim kurarsınız hem de rakip şirkette çalışmadığınız için size daha çok bilgi aktarabilirler.

Üniversitenin ilk senelerinde bu tarz bir meslek kurumuna katılırsanız, mutlaka organizasyon, sekreterya v.s. için gönüllü olun hatta orada staj yapmaya çalışın.  Böylece mesleğiniz hakkındaki her şeyden haberiniz olur.

Mesela İşletme okuyorsunuz ve İnsan kaynakları alanında kariyer yapmak istiyorsunuz. İnsan Kaynakları ile ilgili Türkiye’de katılabileceğiniz dernek Peryön. Bu derneğe üye olup, sonrasında derneğin düzenlediği çok sayıda faaliyete katılabilirsiniz. Hatta bu faaliyetlerde etkin olarak rol alırsınız. Böylece daha okuldan mezun olmadan mesleğinizle ilgili herkesi tanımış ve mezun olduğunuzda da bu network’ünüz sayesinde daha rahat iş bulma ve kariyerinizde ilerleme fırsatı yakalamış olursunuz.

Bu tarz derneklere katıldığınızda mesleğinizle ilgili tüm organizasyonları ve yeni gelişmeleri takip etme şansına kavuşabilirsiniz. Böylece, mezun olduğunuzda sizin gibi üniversite mezunlarından çok daha  ilerde olursunuz. Ayrıca mesleğiniz hakkında bilgili, geniş bir bakış açısına sahip ve daha geniş bir iş ağına sahip olursunuz.

Bu meslek kuruluşlarına ulaşmak için,  Google’ı ve Ticaret odalarının web sayfalarını kullanabilirsiniz.  Ayrıca üniversitenizden ve hocalarınızdan da bu kurumlarla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Bu blogu yeni keşfettiyseniz ve bu yazıyı beğendiyseniz Dijital İKİK ve YönetimSosyal Medyaİşveren Markası hakkındaki yazılarımı okuyabilir ve Twitter hesabımı takip edebilirsiniz.

“Kariyer 2.0 – Değişen iş dünyasında, başarılı bir kariyerin yeni yolları” kitabıma İdefix,  D&R ve Babil.com ve Seslenenkitap‘tan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

Yorum