Kategori Dijital İK

İş hayatının olmazsa olmazlarından biri toplantılardır. Türkiye gibi toplantı kültürünün olmadığı ülkelerde ise toplantılar günlük olaylarla başlayıp iş dışında konulara da sıçrayarak verimsiz hale gelebiliyor. Oysa toplantılar genellikle çok yüksek maliyetlidir. Herkesin oturup konuştuğu, konuşmaların uzadığı yerde toplantının maliyeti tabi ki zamandır.Özellikle toplantıya katılan kişiler genellikle yönetici kademesinde olduklarından bu kişilerin saat ücretleri oldukça yüksektir.  Zaman=paradır. Bu yüzden toplantının konuya odaklı, konuları belli ve başlangıç bitiş saatlerinin net olması ve en önemlisi de oldukça kısa olması gerekiyor.

Peki Toplantı maliyetini ölçmenin bir yolu var mıdır? Evet oldukça pratik pratik bir kaç çözüm var.  Meeting Ticker isimli bu uygulama, toplantı sürerken toplantının ne kadara mal olduğunu sürekli gösteriyor.

Uygulamanın farklı bir iPhone versiyonu da var. Ayrıca girişimciler bir de BringTim adında toplantı maliyeti hesaplama saati üretmişler.

Özetle toplantılar para basıyor.  Toplanırken, gerçekten gerekli mi ve bu kadar uzun sürmeli mi diye düşünmek gerekiyor.

Bu blogu yeni keşfettiyseniz ve bu yazıyı beğendiyseniz Dijital İKİK ve YönetimSosyal Medyaİşveren Markası hakkındaki yazılarımı okuyabilir ve Twitter hesabımı takip edebilirsiniz.

“Kariyer 2.0 – Değişen iş dünyasında, başarılı bir kariyerin yeni yolları” kitabıma İdefix,  D&R ve Babil.com ve Seslenenkitap‘tan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

Yorum