Kategori İK & Yönetim

Rehberliğinize ihtiyacımız var

Seth Godin,in son dönemde yazdığı kitaplar, oldukça zengin bir içeriği olabildiğince  basit şekilde anlatıyor.  Bunlardan sonuncusu Takım oyunu (Tribes) isimli kitap. Kitabı okurken bol bol not aldım. Kitabın sonunda Seth Godin, okurdan bir istekte bulunuyor.

“Eğer bu kitaptan herhangi bir şey istediyseniz, herhangi bir şey işaretlediyseniz veya daire içine aldıysanız, post it yapıştırdıysanız, benim için bir şey yapmanızı umuyorum. Bu kopyayı bir başkasına verin. Okumalarını isteyin….”

Takım oyunu, takım oluşturmak, onları yönlendirmek ve liderlik üzerine harika bir kitap. 2008 yılında yazılan bu kitap çok akıcı bir dile sahip. Okurken kitaptan aldığım  notlara kendi yorumlarımı da eklediğimde bazı notlar ortaya çıktı.  Seth Godin’in isteğini de yerine getirerek bu notları burada paylaşmaya karar verdim…

1- Takım oluşturmak için bir coğrafya veya yere ihtiyacınız yok: İnternet coğrafyayı saf dışı bırakmıştır. Twitter, facebook, friendfeed, bloglar, ning, likemind derken, takımlar artık internet üzerinden kolaylıkla oluşturulabilmektedir. İnternet sayesinde Barack Obama yirmi sekiz günde 50 milyon dolar para toplayan bir takım kurdu. Yeni teknolojiler takım oluşturmak için harika araçlar içeriyor. Bunları kullanmayı öğrenmelisiniz.

2- Takımın iletişim kurmasını sağla: Takım iletişimle oluşur. Büyük liderler takımlarının iletişim kurmalarını sağlayarak   bir hareket oluştururlar. onları komuta etmek dışarı! İletişim kurmalarını sağlamak içeri. takım kurmak için ortak bir ilgi ve iletişim kurmak için bir yol gerekir…

3-Kalabalık ve takımlar: Kalabalık lideri olmayan bir takımdır. Kalabalık iletişimi olmayan bir takımdır. Şirketlerin büyük çoğunluğu zamanlarını kalabalığa pazarlama yaparak harcarlar. Akıllı şirketler ise takımı bir araya getirirler. (My starbucks idea) Takımınızın toplanacağı alanı siz yaratın.

4- En önemli takımlar: En önemli takımla dünden sıkılmışlardır ve yarını isterler. En istekli takımlar da bunlar olacaklardır. Değişim isteyenler.

5- Kaç tane hayranınız var?: Gerçek hayranlar yerine kalabalık oluşturan hayranları tercih etmeyin. 100 tane gerçekten istekli hayran binlerce hayrana bedel olabilir. Sizi izleyen proaktif haranlarınız olsun.

6- Teknoloji, Twitter, bloglar: Blog ve Twitter gibi araçlar belki de siz bunları okuuğunuz sırada gelip gidecekler. Teknoloji her zaman değişecektir. Asıl ders alınması gereken durum şudur: İnsanlarla iletişim kurmak ve ilişkinizi sıklaştırmak her geçen gün daha da kolaylaşmaktadır.

7-Termometre ve Termostat: Bir termostat bir termometreden daha değerlidir. Termometre bir şeyin bozulduğunu ortaya çıkarır. (Eleştiren, sızlanan insanlar) Termostat ise, dış dünya ile senkronize olmak için ortamı değiştirir. Şartlara uymayı kolaylaştırır. Değişim yapar! Liderler birer termostat görevi görürler.

8- Mikro hareket oluşturma: Bir manifesto yayınlayın – Takipçilerinizin sizinle bağlantı kurmasını kolaylaştırın –  Takipçilerin birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlayın – Paranın bir hareket amacı olmadığını fark edin – İlerlemenizi izleyin –

9- Değişimin en büyük düşmanı: Değişimin en büyük düşmanı “Hayır” değildir. Değişimin en büyük düşmanı “Henüz değil” kelimesidir. Değişim çok erken olduğu için, neredeyse hiç bir zaman başarısız olmaz. Neredeyse her zaman çok geç olduğu için başarısız olur.

10- Karizmayı anlamak: Karizmatik liderlerin tek bir ortak yönleri vardır. Bu da, lider olmaktır. Karizmatik olmak sizi lider yapmaz ama lider olmak sizi karizmatik yapar.

11- İnsanları dinlemek: Herkes kendini dinleyen bir lider ister. Dinleyen lider bulmak zordur. Takım üyelerini gerçekten dinleyin.

12- Liderler takdiri umursamaz: Bir hedefi ve inancı olan lider, takdir aşamasına takılıp kalmaz. Takdir edilme aşamasına takılanlar egodan ibarettir ve asla lider olamazlar. Gandhi’nin takdir beklediğine dair hiçbir kayıt yoktur.

13-  Hayal gücü(Lider ve yönetici): Einstein, “Hayalgücü, bilgiden daha önemlidir” demiş. Liderler daha önce olmayan şeyler meydana getirirler. Bilgi olmadan yönetemezsiniz. Hayalgücü olmadan önderlik yapamazsınız. Teorik eğitimler, bazıları için çok önemlidir. Senelerce okuyabilirsiniz. Etiketleriniz olabilir ama bu sizin en iyi olmanızı ve lider olmanızı sağlamaz. Genellikle liderler bu gruptan değildirler. Onlar var olan koyunlaştırma aşamasında kaçan asilerdir.

14- İnanç: İnsanlar onlara anlattıklarınıza inanmazlar. Onlara gösterdiğinize nadiren inanırlar. Arkadaşlarının anlattıklarına çoğunlukla inanırlar. Kendi kendilerine söylediklerine ise her zaman inanırlar. Liderin yaptığı, insanlara kendilerine anlatabilecekleri hikayeler vermektir. Gelecek ve değişim hakkında hikayeler.

15- Hemen şimdi! Kimse size liderlik yapmanız için için izin veya onay vermiyor. Bunu yapabilirsiniz. Size hayır diyecek tek kişi kendinizsiniz. Ne zaman? sorunusu sorun kendinize. Liderlik yapmaya hazır olmanız için, bir ay size yeter mi? Ya bir yıl? On yıl! Liderler beklemezler! Para, güç veya eğitimle başarılı liderlik arasında bir ilişki olamaz. Beklemek fayda sağlamıyor, evet demek ise fayda sağlıyor. Bekleme ve hemen şimdi amacın için harekete geç!

16- Kendini adamış bir lider: Dışarıda birleştirilmeyi ve yönlendirilmeyi bekleyen takımlar var. Tek ihtiyaçları olan, doğru olanı yapmak için can atan ve kendini adamış bir lider. Herkes o lideri bekliyor. Godot’yu beklemek gibi. Beklediğiniz kendiniz olabilirsiniz.

17- Tüm liderlerin ortak yönü: Aslında liderlerin hiçbir ortak yönleri yok. Ortak olan bir noktaları var. Her takım liderinin, ortak özelliği “önder olma kararı”. Karar vermek için neden bu kadar çok bekliyorsunuz!

18- Liderin asıl doğası: Liderliğin doğasındaki, daha önce yapılmayan bir şeyi yapmak vardır. Eğer böyle olmasaydı, önder değil, izleyici olurlardı.

Takımınızı oluşturduğunuzda ve liderlik yapmaya başladığınızda, seçiminizi gözden geçirmek, taviz vermek, vazgeçmek için büyük bir baskı altında olacaksınız. Ama lider olmaya karar vermek bu durumların size kolay gelmesini sağlayacak. Seçenekleriniz netleşecek ve yolunuz açılacak. Gidebileceğinizi, şlerleyebileceğinizi göreceksiniz.

“Nereye gittiğimden emin değilim. Yol göstereceğim.” Öyleyse durmayın gidin.

Bu blogu yeni keşfettiyseniz ve bu yazıyı beğendiyseniz Dijital İKİK ve YönetimSosyal Medyaİşveren Markası hakkındaki yazılarımı okuyabilir ve Twitter hesabımı takip edebilirsiniz.

“Kariyer 2.0 – Değişen iş dünyasında, başarılı bir kariyerin yeni yolları” kitabıma İdefix,  D&R ve Babil.com ve Seslenenkitap‘tan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

Yorum