Kategori İK & Yönetim

Onu bulunca her şey altına dönecek sanıyoruz…

Çocukluğumuzdan beri ve tüm eğitim hayatımızda bize şu öğretildi. Başar ve mutlu ol! Başar ve ödülü kap. İş dünyasında ise buna motivasyon demeye başladık. Oysa aynı hikaye devam ediyordu. Hedefe ulaş ve sonra mutlu ol. Aslında bu dünyanın en büyük yanlışı olabilir, çünkü hedefe ulaştırsa bile mutlu etmiyor ve hemen daha büyük bir hedefin peşine düşüyoruz. Asıl sormamız gereken soru ise mutluluk mu başarıyı getiriyor yoksa başarı mı mutluluğu?

Mutluluk üzerine yazdığım Gerçek Mutluluk nedir yazısından mutluluğun şu anda olduğunu ve onu aslında aramamak gerektiğini belirtmiştim ama bu konunun biraz daha irdelenmesi gerektiğini düşündüm. Mutluluk hepimizin peşinde olduğu bir şeymiş gibi duruyor. Simyacıların Felsefe Taşına benziyor ve onu bulunca her şey altına dönecek sanıyoruz.

Shawn Achor Harward’lı bir psikog ve Mutluluk Avantajı kitabının yazarı. TEDxBloomington’da yaptığı bir sunumda bize mutluluk konusundaki büyük yanılgımızı ve neden mutluluğu yakalayamadığımızı anlatıyor. Shawn Achor sunumunda iki önemli konu üzerinde duruyor.

1- Çok fazla mutsuzluk içeren veri akışı ile karşı karşıyayız. Bunun için haberleri izlemek bile yeterli. Bu kadar negatif veri akışı bir süre sonra pozitif şeyleri görmemizi tamamen engelliyor.Bu engelleme bir tür negatif lense dönüşüyor. Dış dünya iç dünyamızı ele geçiriyor. Oysa mutluluğun %10’u dış dünyayla, %90’ı ise içimizle yani beynimizin algılama biçimi ile ilgili. Bir başka büyük problem ise tüm mutluluk yatırımlarımız geleceğe doğru odaklanmış durumda, yani sadece hedefe varırsak mutlu olacağımızı düşünüyoruz.

Gelecek başarılara odaklanmış mutluluğu bırakmalıyız. Terfi etmek, araba almak, işsizseniz iş bulmak sadece bir süre mutlu eder. Şu an kullandığınız teknoloji harikası cep telefonunuzu ilk aldığınız günü hatırlayın ve şimdi o telefonu elinize alın. O mutluluktan eser olmadığını ve 2014 yılında  çıkacak iPhone 6’nın sizi heyecanlandırdığını fark edeceksiniz. Demek ki hedefli mutluluk geçici ve anlık yükselip sonrasında bir yoksunluk hissi oluşturuyor.

“Günümüzde birinin pozitiflik seviyesini yükselttiğinizde,beyinleri şu an mutluluk avantajı dediğimiz şeyi tecrübe eder, beyniniz pozitif durumdayken negatif, ya da stresli olduğu zamankinden çok daha iyi çalışır… Pozitif olan beyniniz negatif, nötr ya da stresli olana oranla yüzde 31 daha üretkendir. Satışlarınızda yüzde 37 daha başarılı olursunuz… Eğer günümüzde pozitif olmanın bir yolunu bulabilirsek,beynimiz çok daha başarılı bir şekilde çalışır ve daha fazla, daha hızlı ve daha akıllıca çalışabiliriz.”

O yüzden daha başarılı olduğumuzda daha mutlu olacağımızı düşünmeyi bırakmamız gerekiyor. Çünkü bu şekilde, benzinsiz gitmeye çalışan araba gibiyiz. Oysa gitmek için benzine ihtiyaç var ve insanın benzini motivasyon değil mutluluk. Yani öncelikle zihinsel olarak pozitif olmamız gerekiyor, sonrasında da bu benzinle ilerleyip başarılı oluyoruz.

başarının-yeni-formülü

Bunun iş dünyasındaki karşılığı bütün performans ve ödül sistemlerinin yalan olduğu, hiçbir işe yaramadığı anlamına geliyor. Ortalama ve vasat şirketlere sahip olmamızın asıl nedeni de aslında bu. Asık suratlı yöneticiler ve asık suratlı çalışanlarla başarıya gitmeye çalışıyoruz ve hep arabayı benzinsiz  iterek çalıştırmayı deniyoruz.Demek ki süreci pozitif yapmaya odaklanmalıyız. Y kuşağına yönelik büyük şirketlerin yaptıkları ve Pozitif Yönetim olarak adlandırdıkları şey de bu aslında. Sonucu değil, süreci iyileştirmeye çalışmak işin yeni sırrı.

2- Mutlu olmak için bugüne kadar sistem tarafından lens takılarak bozulan, hasara uğratılan düşünce biçimimizi değiştirmemiz gerektiğini söylüyor Shawn Achor. Bunun için de 21 günlük bir program deneyi öneriyor. 21 gün beyindeki nöronların etkilenme ve alışkanlık kazanma süresinden geldiğini ve alışkanlıkları değiştirdiğini söylüyor.

“Bu şeyleri çalıştığım her bir şirketteki araştırmalarda yaptık, art arda 21 gün boyunca minnettar oldukları üç şeyi yazmalarını istedik, her gün yeni üç şey. Ve bunun sonunda, beyinleri dünyayı negatif yerine pozitif bir şekilde görmelerini sağlayan bir yöntem geliştiriyor”

Bu deneyi siz de yapabilirsiniz. 21 gün boyunca, minnettar olduğunuz ve hayatınızda olmasına sevindiğiniz 3 şeyi her gün yazın, bakalım neler olacak hayatınızda?

Sonuç yerine sürece ve şu ana odaklanmalıyız. İş dünyası ise var olan ödül sistemi yerine çalışma alanındaki ekosistemini mutluluk üzerine kuracak şekilde tasarlamaya başlamalı. Çünkü üretkenlik ve başarı sadece mutlu ve pozitif atmosferlerde ortaya çıkıyor. Çünkü, başarının yeni formülünde artık mutluluk başarıdan önce geliyor. Mutlu ol ve başar!

Bu blogu yeni keşfettiyseniz ve bu yazıyı beğendiyseniz Dijital İKİK ve YönetimSosyal Medyaİşveren Markası hakkındaki yazılarımı okuyabilir ve Twitter hesabımı takip edebilirsiniz.

“Kariyer 2.0 – Değişen iş dünyasında, başarılı bir kariyerin yeni yolları” kitabıma İdefix,  D&R ve Babil.com ve Seslenenkitap‘tan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

Yorum