Kategori Gelecek

2044 yılında soğuk bir mars günü…

Son bir kaç aydır iki konu çokça basında yer almaya ve gündem oluşturmaya başladı. Bunlardan biri robotlar diğeri de dünya dışı yaşam ve çalışmalar. Robotlar konusuna Beyaz yakalı robotlar konusunda değinmiştim. Şimdi dikkatimi çeken konu ise dünya dışında kurulacak koloniler ve iş sahaları. SXSW etkinliğinde konuşan,  Elon Musk bu konuyu tekrar öne çıkardı. Elon Musk, paranın icadından sonraki 3. önemli icadın da mucidi. ( 2. icat kredi kartlarıydı) Paradan sonraki 3.icat Paypal ve  Elon Musk Paypal’in mucidi. Bu ileri görüşlü adam aynı zamanda SpaceX CTO’su oluyor. Gelelim Elon Musk’un neler yaptığına ve Mars İnsan Kaynakları departmanın neler yapacağına.

Nasa gibi bir kurum bile Marsta bir koloni planı bulunmazken Elon Musk kurduğu SpaceX şirketi ile Mars gezegenine bir koloni kurmayı düşünüyor. Orada bu koloninin yeni bir hayata başlayacağını ve insan ırkının devamının başka bir gezegene giderek var olacağını düşünüyor. Elon Musk PayPal’ı kurduktan sonra elektrikli araç geliştiren Tesla Motors’u ve NASA ile ortak proje  gerçekleştiren ilk özel uzay havacılık şirketi SpaceX’i kurdu.

“Dünyanın oluştuğu günden bu yana geçen 4.5 milyar yıldan sonra ilk kez Mars’a ayak basabilecek teknoloji seviyesine ulaştık. Güneş yavaşça genişliyor. 500 milyon yıl sonra okyanuslar buharlaşacak ve Dünya’da yaşamın anlamı kalmayacak. Geride belki bakteriler kalacak ama onların da roket inşa edecek kapasite olmayacak”

diyor Elon Musk . Bu güne kadar Mars hakkında çokça açıklama ve haber duymama rağmen kimsenin böyle bir işe giriştiğini görmemiştim. Musk şirketini de kurarak projeye başlamış ve harekete geçmiş. Bir insan yine dünyayı değiştiriyor. Evet belki de tüm insanlığın geleceği bir kişinin aldığı bu cesur kararda saklıdır. Ne zaman bu olay gerçekleşir biz görür müyüz bilemiyorum ama Marsta bir koloni kurulursa orada mutlaka bir İnsan Kaynakları Direktörü de olacak demektir. Biraz hayal gücümüzü çalıştıralım ve bakalım Mars’ta bir İK Direktörü ne yapar?

2044 yılında soğuk bir mars günüydü. Yapay atmosfer kulelerine düşen güneş ışığı gökyüzünü kızıl renge bürüyordu. Marstaki ilk kolonide işçiler ve mühendisler günlük işler yapıyorlardı. İlk işleri maden bulup bu madenlerden 3D yazıcılar aracılığıyla eşyalar yapmak ve yeni bir fabrika kurmaktı. Koloni kurulduktan sonra Dünyadaki şirket orada bir İK Direktörüne ihtiyaç olduğunu fark etmişti ve Dünyadan Marsa bir İK direktörü atanmıştı. Mars İK Direktörü 5 aydır buradaydı. Saydam ofisinden çalışma sahasına bakıyor ve 3 boyutlu bilgisayarından performans değerlendirmesini yapıyordu. Sonuca göre 3 İşçinin ve bir mühendisin performansı içler acısıydı. Üstelik bunlar en yetenekliler arasından seçilmişti. Testler, seçmeler yapılmış ve en ağır eğitimlerden geçmişlerdi. Çalışan bağlılığı ise henüz İK’nın gündeminde değildi çünkü Marsa gelen bu koloni hayatını Marsta geçirmek üzere gelmişti. Dünyaya geri dönme şansları yoktu ve gelirken bu yönde bir anlaşma imzalamışlardı. Yani mecburen bağlı olacaklar gibi bir durum söz konusuydu. İK direktörü ilk defa dünyadaki şirketin merkezi ile bu konuda bir bağlantı kuracaktı. Konu çok önemliydi. 3 işçi ve bir mühendis çok kötü performans sergiliyorlardu ve bu kişilerin performans değerlendirmesi neticesinden işlerine son verilecekti. Peki dünyaya dönme şansları da olmadığına göre bu 4 kişi ne yapılacaktı? İK direktörü merkezin vereceği cevabı bekliyordu. Bu kişiler dünyaya dönemez, koloni dışına çıkarlarsa öleceklerdi. Peki Marsta performansı düşük olan çalışana ne yapılacaktı?

Biraz hayal kurduk ve bir sorunda kaldık. İşimiz insan olduğu sürece, Marsta’da olsa verimlilik, yetenek ve başarı önemli olacak. Diyeceksiniz ki Türkiye’de İK ne kadar önemli, ne kadar işini ciddi yapıyor? Biz daha İk’da neredeyiz? Olsun, kötü örnekler de olsa birilerinin de geleceği düşünmesi gerekiyor. Elon Musk da geleceği düşünen ve en önemlisi onun için harekete geçen birisi. Çoğumuz düşünüyoruz ama harekete geçemiyor. O yüzden eller aya biz yaya hikayesi tekrarlanıyor. Oysa adamlar şimdiden Mars için bir iş ilanı bile vermişler.

Hikayede o kadar yetenekli olan 3 işçi ve bir mühendisin neden başarısız olduğuna gelince. Bunun cevabını da yine Elon Musk bir ropörtajında veriyor. Musk’a hayattaki en büyük hatasının ne olduğu soruluyor. O da şöyle cevaplıyor.”Bir kişinin karakterine değil ama yeteneklerine çok odaklanmak en büyük hatam. Çünkü bir kişinin sadece bir beyinden ibaret olduğunu düşünmek çok büyük bir hata. O kişinin aynı zamanda bir karakteri de var”

Çünkü insanlar sadece yetenekten değil karakterden de oluşuyorlar. O yüzden sadece yeteneğinizi geliştirmeye odaklanmayın, aynı zamanda karakterinizi de geliştirin. Karaktersiz, anında karar değiştiren, aşırı çıkar odaklı olursanız iş hayatında bir yere kadar gider ve sonunda duvara toslarsınız. O yüzden İnsan Kaynakları, Yetenek Yönetiminin yanında Karakter Yönetimi konusunu da gözden geçirmeli. Çalışacağınız kişinin karakteri, en az yeteneği kadar önemlidir, hatta yetenekten daha da önemlidir. Kişilik analizleri, testler, diplomalar yanıltıcı olabilir, bu yüzden İK’cılar hislerine de güvenmeliler. Çünkü karakteri farkeden genellikle hislerdir. İK’cılar hislerine güvenmeyi ve gerektiğinde hayal kurup harekete geçmeyi unutmamalı. Çünkü dünyayı genellikle bir veya bir kaç karakterli kişinin hisleri sonucu aldığı kararlar değiştirir. Kaynakça: 123

Bu blogu yeni keşfettiyseniz ve bu yazıyı beğendiyseniz Dijital İKİK ve YönetimSosyal Medyaİşveren Markası hakkındaki yazılarımı okuyabilir ve Twitter hesabımı takip edebilirsiniz.

“Kariyer 2.0 – Değişen iş dünyasında, başarılı bir kariyerin yeni yolları” kitabıma İdefix,  D&R ve Babil.com ve Seslenenkitap‘tan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

Yorum