Kategori Gelecek

Robotlar “Bilinç” kazanmaya başlarsa ne olur?

İnsanlar ve sentetikler. Gelecek yüzyılın en büyük ayrımı bu olacak gibi görünüyor. Robotların tüm işleri yapmaya başladıkları ve “Bilinç” kazandıkları bir zaman. Synth isimli bu androidler neredeyse her meslekte çalışıyorlar. Yapay zeka ve beyaz yakalı robotlar üzerine daha önce yazmıştım. Son zamanlarda ortaya çıkan dizi ve filmler’de bu konu sıkça işlenmeye başladı.

Genç kız, zekisin, okumalısın diyen arkadaşına “Niye okuyayım ki? Zaten tüm işleri kahrolası sentetikler yapacaklar” diyor.  (Ayrı bir konu ama sonra insancıl yönü ortaya çıkıyor da en çok o yardım ediyor sentetiklere :) 

Robot bakıcı evdeki çocuklara bakıyor. Yorgun argın işten eve gelen anne, küçük kızı yatmak üzereyken, “uyurken sana kitap okumamı ister misin tatlım” diye soruyor. Küçük kız robot bakıcıyı gösterip, “Hayır Anita daha güzel okuyor, ben onu okumasını istiyorum” diyor. Anne ciddi bir şaşkınlık yaşıyor ve kendisinin yerine robotun geçtiğini düşünüyor. Robotu evden göndermeye kalkışıyor. Ciddi bir insanlık travması!

Humans dizisi tam da bu konuya değiniyor. (Dizi bu aralar oldukça popüler, henüz izlemediyseniz mutlaka izleyin) Robotlar (Sentetikler) insan yaşamında tüm mavi yaka işleri yapmaya başlamış görünüyorlar hatta uzmanlık gerektiren hemşire, fizyoterapist gibi işleri bile yapabiliyorlar. Daha da ilginci bunlardan bir kaçı “Bilinç” kazanmış ve artık robot olarak değil de insan gibi kişilik haklarını istemeye başlamışlar.

İlk insanı tepkiler robotların bu kadar yaşam içine girmesine bazı insanların karşı çıktığı bazılarının ise bundan çok memnun olduğu yönünde. Bu arada “Robotların bilinç kazanması” olayının bir de hukuksal kısmı da var. Bir robot suç işlerse kim ceza alacak? Sahibi mi? Üretici mi? Yazılımcı mı? Ya robot hacklenip kötü amaçla kullanılırsa?

Sentetikler ve robotlar öyle ya da böyle geleceğimizde yer alacaklar. Robotlar evlerde dolaşmaya başladı, şirketlerde çalışıyorlar hatta sanat yapmaya bile başladılar.

Sanat yapmaya başlayan robot’u ayrı bir aşama sayıyorum. Bu gerçekleştiyse bu gidişin gelecekte robotların üstünlüğü üzerine olacağı kesin gibi görünüyor. Hatta ötesi bir iddia var. Apple kurucularından Steve Wozkiak “Robotlar insan ırkını evcil hayvan gibi koruyacaklar.” diyor.

“Gelecekte yapay zeka o denli gelişecek ve büyüyecek ki, Robotlar insanlara ihtiyaç duyduğunu algılayacak. Bu algılama sonucu ise yine insanları robotları tasarladıklarını anlayacaklar. Fakat eninde sonunda robotlar insanların üstesinden gelecek. İnsanlar robotların evcil hayvanı haline dönüşecek.”

Philip C. Dick “Yıldızlara doğru ama insanca” diyor. Peki biz gerçekten insanlığımızı koruyabiliyor muyuz veya gerçekten dünya üzerinde iyi bir canlı türü müyüz? Savaşlar ve insanoğlunun yaptığı kötülükler sizce robotları daha masum kılmıyor mu? Belki de kaçınılmaz olan, bu kötülüğün,  robotları yapan insanoğlunda olması ve kötülüğün insanlardan onlara geçmesidir. Homo homini lupus!

Olay bıçak ve ateş olayı gibi. Yani nasıl kullanırsak öyle gelişecek robotlar. İnsan nasılsa robotlar da öyle olacak.  Belki de yaşam olan / hatta olmayan gezegenlere gidecek kişiler biz değil üreteceğimiz robotlardır.

50 yıl sonra sosyal medyada “Sıcak havalarda Robotlar için evinizin dışında açık bir priz bırakın” uyarıları bile göreceğiz. Kim bilir…

Bu blogu yeni keşfettiyseniz ve bu yazıyı beğendiyseniz Dijital İKİK ve YönetimSosyal Medyaİşveren Markası hakkındaki yazılarımı okuyabilir ve Twitter hesabımı takip edebilirsiniz.

“Kariyer 2.0 – Değişen iş dünyasında, başarılı bir kariyerin yeni yolları” kitabıma İdefix,  D&R ve Babil.com ve Seslenenkitap‘tan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

Yorum