Kategori İK & Yönetim

MCT tarafından düzenlenen İK Zirvesi 13-14 Şubat tarihlerinde Lütfi Kırdar?da yapıldı. Davetli olarak katıldığım bu zirve yoğun temposuyla çok sayıda konuşmacıyı ağırladı. Zirveden aklımda kalan çok şey olduğu için snumlarla ilgili notlarımı bölüm bölüm aktarmak niyetindeyim. İK Zirvesinde bahsetmek istediği İlk konuşmacı Yochai Benkler ve onun anlattığı toplumsal işbirliği konusu.

Yochai Benkler İK Zirvesinde en merak ettiğim konuşmacıydı. Harward?lı profesör, konuşmasında insan oğlunda gelişen işbirliğine vurgu yaptı. Motivasyon amacıyla şirketlerde kullanılan ceza ve ödül sistemlerinin artık işe yaramayacağını belirtti. Kar amacı gütmeden işbirliği ile yapılan işlerde yüksek başarı olduğunu ama kar amacı olan işlerde bu başarının gelmediğinden bahsetti. İnsanın bencillikten ziyade işbirliğine ve gönüllülüğe yatkın olduğunu söyledi. İnsanların şirketlerde % 30 işbirliği % 70 ise işbirliği yapmadığını ama bu durumun gönüllü topluluklarda tam tersi oranda % 70 işbirliği % 30 işbirliği yapmama durumunda olduğunu belirtti.

 

Şirketlerin gönüllülük kavramını ve gönüllü çalışan topluluklarını gözden geçirmeleri gerekiyor. Hatta daha da ötesi bu gönüllü topluluklarından öğrendiklerini şirketin bütün çalışma ve iş yapış şekline de eklmeleri gerekiyor. En önemlisi de şirketi gönüllü çalışan bir grup haline getirmek gerekiyor. Budurumda şirketin başarı ve çalışma performansı en az % 50 artmış oluyor. Tam bu noktada aklıma üniversitedeki öğrenci toplulukları geldi ve aşağıdaki tweette de belirttiğim şey bir anda zirvenin bana ana mesajı gibi geldi.


Artık dünyanın saldırgan yapıdan işbirliği yapısına geçtiğini gözlemliyoruz. En basit şekilde sosyal medya bunun bir göstergesi. İnsanlar sosyal medya ile giriştikleri iş birliğinde çok ciddi sonuçlar alıyorlar. Ayrıca açık kaynak yazılımları inanılmaz gelişmeler gösteriyor.  Android, Linux, Wikipedia gibi sistemler tamamen iş birliği ve Gönüllülük esası üzerinden yürüyor. İşbirliği sonucu hem daha başarılı projeler ortaya çıkabilir hem de şirketlerin başarı ve motivasyonları çok yükselebilir.

Zirvede bu konuşmacıya çok az süre ayrıldığı ve sürenin kendisine yetmediğini düşündüm, oldukça ayrıntılı bir konuyu 40 dakikaya sığdırmak zor oldu. Dinlemeyen için Yochai Benkler?in aşağıdaki Ted konuşması faydalı olabilir. Benker’in Türkçe’ye çevrilmiş ve konu ilginizi çektiyse okumanızı önerebileceğim bir kitabı da var. Kitabın ismi Penguen ve Leviathan, konusu ise işbirliğinin kişisel çıkar karşısındaki zaferi.

Bu blogu yeni keşfettiyseniz ve bu yazıyı beğendiyseniz Dijital İKİK ve YönetimSosyal Medyaİşveren Markası hakkındaki yazılarımı okuyabilir ve Twitter hesabımı takip edebilirsiniz.

“Kariyer 2.0 – Değişen iş dünyasında, başarılı bir kariyerin yeni yolları” kitabıma İdefix,  D&R ve Babil.com ve Seslenenkitap‘tan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

Yorum