Kategori İK & Yönetim

İş hayatı zorlu bir yoldur. Bu zorlu yolda, insan yönetmek, şirket yönetmek, müşteriyi yönetmek, şirketin mali yapısını yönetmek, tedarikçileri yönetmek gibi çokça şey yönetecek, çokça işle meşgul olacaksın. Sabah nasıl işe gittiğini ve akşam nasıl eve döndüğünü anlamayacaksın. İş hayatında herkesin hedefi başarılı olmaktır. Şimdi iş hayatında başarıyı yakalamanın en önemli kuralını seninle paylaşacağım.

Zaman senin ömrünün geri gelmeyen önemli bir unsurudur. Günde sekiz saat çalışıp sekiz saat uyuduğun düşünülürse yemek ve yol gibi zamanları da çıkarırsak sana sadece dört saat kalır. Bu da hayatının altıda biri anlamına gelir. Yani altmış yılda kendine on yıl ayırabilirsin. Her şey bu on yıl için. Ne kadar kısa bir süre değil mi! Peki bu süre nasıl çoğalır?

Bu on yılı çoğaltmak için iş hayatını da mutlu geçirmelisin. Bunun yolu da iş hayatında başarılı olmandan geçiyor. Başarının pek çok kuralı vardır. Peki iş hayatında başarıyı yakalamanın en önemli kuralı nedir? Bu kuralı birazdan anlatacağım ama öncesinde sana gerçekten yaşanmış kısa bir öykü anlatmak istiyorum.

?Selim Bey, uzun yıllar çeşitli fabrikalarda çok zor şartlarda çalıştıktan sonra biriktirdiği paralarla kendi tekstil atölyesini kurup kendi işinin başına geçer. Yaşı henüz otuzdur ve yeni evlenmiştir. O kadar çalışkandır ki kısa sürede büyük şehirlerden birine taşınıp işini orada geliştirir ve biri girişimcilik hamlesiyle atölyeler bir alışveriş merkezindeki satış mağazasına dönüşür. Yıllar geçtikçe yeni alışveriş merkezlerinde yeni mağazalar açıp büyük bir tekstil mağazaları zinciri kurar Selim Bey.

Yıllar geçmesine rağmen, Selim Bey hala her sabah tüm mağazaları dolaşmakta, gece on ikiden önce eve gelmemektedir. Bu arada iki oğlu olur. Biri okulu devam ettiremeyip babasının yanına geçer, diğeri yurt dışında okur ama bir süre sonra onun da okulu bıraktığı ve baba parası yiyip yabancı ellerde gününü gün ettiğini öğrenir ve onu da atölyelerinden birinde işçi olarak çalıştırmaya başlar. Bir süre sonra abisinin yardımıyla küçük oğlu da merkez binaya yönetim kısmına gelip yerleşir.

Derken Selim Bey kalp rahatsızlığı yaşar, ciddi bir kalp ameliyatı geçirir ve işleri oğullarına bırakmak zorunda kalır. İşte bu noktada yeni bir durum ortaya çıkar. İki oğul bir olup işi yönetemezler. Önce satın alma hataları şirketin mali yapısını bozar, sonra yönetim hataları yetenekli çalışanları şirketten kaçırır. Derken, birkaç küçük mağazayı kapatmak zorunda kalırlar. Selim Bey ise işe gidememekte ve oğullarına çok kızmaktadır, şirketi yönetemedikleri için.

Satın alma hataları o kadar çoğalır ki şirketin kapısına haciz dayanır. Şirketin kalan malları satılır. O gün Selim Bey?e bir tek oturduğu evi kalır. Çocuklarının her biri ayrı tarafa dağılır. Koskoca başarı birkaç yılda eriyip gitmiştir. Selim Bey, neden böyle olduğunu uzun uzun düşünür ve sonunda iş hayatının çok önemli bir kuralını unuttuğunu fark eder. ?Ailene zaman ayır?. Ailesine zaman ayırmayan, ailesini mutlu etmeyen, tüm zamanını iş yerinde geçiren kişilerin başarılı olma şansı yoktur. Selim Bey bunu çok geç hatırlamış ve artık her şey için çok geç olmuştur.?

Selim Bey?in hikayesinde, güvenmediği için profesyonel olmayan yöneticilerle çalışmaması, her şeyi kendi yapması, her şeyi tek başına kontrol etmesi yüzünden hızlı büyüme içinde olan şirketi kontrol edememesi, şirketi devredeceği ikinci kuşağı yetiştirememesi gibi unsurlarda var. Bunlar da başka yazıların konuları olsun.

İş hayatında başarının en önemli kuralını asla unutma. Ailene zaman ayır. Bu işine çok önem verme anlamına gelmiyor. Sadece aileni unutma anlamına geliyor. Eve çok fazla iş getirme. Ailenle de vakit geçir, çocuklarınla vakit geçir. Onların büyümesini izleyip, onlara yol göster. Ama bütün zamanını işte geçirirsen ne onların nasıl büyüdüğünü fark edersin ne de ileride şirketinin başına geçirecek birini bulabilirsin. Motivasyonu en iyi sağlayan unsur ailedir. Annen, banan, eşin ve özellikle çocuklarına zaman ayır. Onlardan aldığın enerji ile işinde daha çok başarılı olur ve hayatını daha mutlu geçirirsin. İşin ne kadar yoğun olursa olsun ailene zaman ayırmayı unutma!

Bu blogu yeni keşfettiyseniz ve bu yazıyı beğendiyseniz Dijital İKİK ve YönetimSosyal Medyaİşveren Markası hakkındaki yazılarımı okuyabilir ve Twitter hesabımı takip edebilirsiniz.

“Kariyer 2.0 – Değişen iş dünyasında, başarılı bir kariyerin yeni yolları” kitabıma İdefix,  D&R ve Babil.com ve Seslenenkitap‘tan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

Yorum