Kategori İK & Yönetim

Koçluk, boş zaman geçirme faaliyeti veya hobi değildir.

“Koç Seçme” konusunda biraz daha netleşelim mi? Kendimize ya da kurumumuza profesyonel koçluk hizmeti almak istediğimizde tanıdık meslektaşlara  ya da eşe dosta sorup, internet arama motorlarına yöneliyoruz genellikle. Ben de 2007 yılında koçlukla tanıştığım ilk eğitimimi, sonrasında aldığım koçluk hizmetini ve onları takip eden diğer eğitimleri seçerken eşe dosta sorup, interneti karıştırmıştım.

Bulduklarımı pek sorgulamadan, referansla gösterileni kabul ederek ilerlemiştim. Çünkü hem neyi neyle kıyaslamam gerektiğini bilmiyordum, hem de uluslararası eğitim firmalarının temsilcisi olan eğitim şirketlerinin ya da bu kişi ya da şirketlerin üye olduğu meslek örgütlerinin ismini görmek ikna etmişti beni.  Tabii bir diğer yandan da koçlukla ilgili bilgiler bugüne göre daha sınırlıydı, koç sayısı bugünkünden daha azdı. Yani benim seçim sürecim bugün bu hizmeti arayanlara göre daha kolaydı?

Kolay mıydı gerçekten, hayır, değildi. Şimdi dönüp baktığımda, o günden bugüne değişmeyen şeyin, nitelikli koçun sahip olması gereken kriterlerin belirtildiği bildiriler ve bu bildirileri paylaşan koçların beyanlarıydı. Bildiri ve beyanlar soyut ve uyarı niteliğinde bilgiler içerdiğinden karşımdaki kişilerin yetkinliğini sorgulamama yardımcı olmuyor, yaptığım seçim gözü kapalı bir tercih olarak kalıyordu.

Aldığım eğitimlerin ve hizmetlerin sonuçlarını gözlemlerken, bu işi yapan kişilerin yetkinliğini nasıl değerlendirebilirim arayışına yönelmemi sağlayan şey bir bakıma kendi gelişim sürecimde de neleri bilmem, hangi özelliklere sahip olmam gerektiğiyle ilgiliydi. Bir annenin doğum anları gibi kısalı, uzunlu vuran sancıyla, zorlandığım ya da başardığım şeyler koçluk dediğimiz sürece başka pencerelerden bakmamı sağladı.

“Koçluk”, boş zaman geçirme faaliyeti veya hobi gibi, “ücretsiz danışan” aranarak, “insanlar benimle konuşmaya bayılırlar” denilerek yapılacak bir iş değil. Henüz gerçek bir mesleğin başındayız ama biliyorum ki akademik bir eğitim sürecine giden yolun da adımlarını atıyoruz. Koç Seçme Klavuzunu her seviyeden işe alım yapanlar ve eğitmen seçenler için hazırladım.

Konu ile ilgilenenlere yardımcı olursa sevinirim, yorum ve eleştirilere daha da çok sevinirim. “İyi de yetkinlikleri nasıl bileceğim ki” derseniz Koç Yetkinlikleri Kılavuzuna buradan erişebilirsiniz.

Konuk Yazar: Çağlar Çabuk  – Kurucu, Dördüncü Boyut Akademi – Kurucu, Koçluk Platformu Derneği

Bu blogu yeni keşfettiyseniz ve bu yazıyı beğendiyseniz Dijital İKİK ve YönetimSosyal Medyaİşveren Markası hakkındaki yazılarımı okuyabilir ve Twitter hesabımı takip edebilirsiniz.

“Kariyer 2.0 – Değişen iş dünyasında, başarılı bir kariyerin yeni yolları” kitabıma İdefix,  D&R ve Babil.com ve Seslenenkitap‘tan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

Yorum