Kategori İK & Yönetim

Yapılan araştırmalar iletişimin %30?u sözlü %70?i ise sözsüz olduğunu söylemektedir. Yani ne söylediğimiz değil nasıl hissettirdiğimiz daha çok önem taşıyor. Beden dili son yıllarda çokça eğitim konusu olmuş ve hakkında da çok sayıda kitap yazılmış bir konu. Beden dili ile ilgili katıldığım eğitimlerde genellikle bu konuda standart davranış şekillerinin gösterilmesi ve yorumlanması anlatılıyor. Şu şekilde durursan şu anlaşılır v.s.  tarzı konular ön plana çıkıyor.

Oysa beden dili hakkında en çok dikkat edilmesi gereken konu, o şekilde durmak değil, o şekilde hissetmek. Eğer beden dilini biliyor ve şimdi bu hareketi yapmalıyım diyorsanız, önce o hareketi yaparken kendinizi öyle hissedip hissetmediğinizi fark etmelisiniz. Eğer siz hissetmiyorsanız, karşınızdaki de hissedemez. Yani beden dili içsel hisle tamamlanmalı. Elektrik veya enerji her ne diyorsanız ondan da olmalı içinde.  Yani içerde güç yoksa, dışarıdaki kabuk bir anlam taşımıyor.

Harvard Üniversitesinden Sosyal psikolog Amy Cuddy Ted Talks?ta yaptığı sunumda bu konuda , “Güç duruşu” olarak vurgulanan bir konuya değiniyor.  Kendi tanımına göre güç duruşu ?İnsanın kendinden emin olmadığı durumlarda bile kendinden emin şekilde duruş sağlamasının? yolu.  Amy Cuddy bu tezini hormon testleriyle de desteklemiş ve elde ettiği sonuçlara göre bazı duruş şekilleri insanın enerjisini ciddi anlamda değiştiriyor. Bu videoyu izlediğinizde siz de Güç Duruşu ve beden dili hakkında güçlü bir bilgiye sahip olacaksınız

Bu blogu yeni keşfettiyseniz ve bu yazıyı beğendiyseniz Dijital İKİK ve YönetimSosyal Medyaİşveren Markası hakkındaki yazılarımı okuyabilir ve Twitter hesabımı takip edebilirsiniz.

“Kariyer 2.0 – Değişen iş dünyasında, başarılı bir kariyerin yeni yolları” kitabıma İdefix,  D&R ve Babil.com ve Seslenenkitap‘tan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

Yorum