Kategori İK & Yönetim

Google’ın insan kaynağını yönlendiren ilkelerin neler olduğunu daha önce hiç duymamıştım. Google Türkiye ülke müdürü Bülent Hiçsönmez’in konuşmacı olarak katıldığı, 7.Kalite ve Başarı sempozyumu’nda “Teknoloji ve Çalışan ortamının gelişimi” adlı oturumda, Google’ın çalışan ortamı ve o çalışanları yönlendiren ilkeleri sade bir sunumla ve ilkeler halinde anlattı.

Google’ı bu kadar büyük bir şirket haline getiren bu ilkeler aslında hepimizin bildiği ama çoğumuzun yapmadığı şeyler. Bunları aşağıda sıralayacağım. ( Madde başlıkları [bold olanlar] Bülent Hiçyılmaz’ın sunumundan, açıklamalar ise bana ait…

1- İyi bir ekip kur: Başarı için iyi bir ekip kurman gerekiyor. Yani işe alırken özenle alın, sıradan insanları şirkete doldurmayın.

2- Herkesin katılımını etkin kıl: Çalışanların fikirlerini toplayacak bir ortam yarat. Bildiğimiz, öneri yazsınlar, puan kazansınlar, hediye alsınlar sistemi değil. Bir havuz oluşsun ve herkes fikrini rahatça açıklayabilsin. Bir forum gibi. Herkes fikirleri görebilsin ve bu fikirlere fikir ekleyebilsin.

3- Paylaşmak. Bir fikrin varsa onu mutlaka aç. Çoğu fikir insanlar onu kendilerine sakladıkları için ölüp gider. Şirkete paylaşılmayan fikir yararlı fikir değildir.Paylaşılmayan fikir, gelişemeyen fikirdir…

4- Vizyon, herkes tarafından paylaşılmalı. Çoğu şirkette, vizyon ve misyon şirketin girişinde ve web sitesinde asılıdır. Çalışanlar da onu ezbere bilir ama çoğu için bir anlam taşımayan soyut bir cümledir. Oysa, şirket çalışanları gelecekte şirketlerinin ne yapmak istediğini bilmeli ve bunu birlikte nasıl başaracaklarını öğrenmelidirler.

5- Düz organizasyon yapısı. Hiyerarşi yok. Hiyerarşi, sürecin uzamasına ve herşeyin korkunç bir hızla değiştiği bu çağda, çok geride kalınmasına yol açar. Hiyerarşi, iletişim engelleyicisidir. Düz organizasyonda iletişim çok kolaydır.

6- Fikirleri büyüt. Fikirler, büyümediği sürece yok olmaya mahkumdur. Fikir gelişmeyi sağlar ama kendisi durağan değildir o da gelişmelidir.

7- Hızlı ol. Bir ürünü yaparken, bir fikri düşünürken, başkaları onu bitirmiş olabilir. Sen betasını sunarken, başkaları bitmiş halini piyasaya sürebilir. Günümüzde trendy ve demode birbirine çok yakın .

8- Veri, veri, veri… Google içinde rakamın olmadığı şeyleri dikkate almıyor. Verilere inanıyor ve güveniyor. Bir projeniz varsa, bunun sonucunu da veri olarak sunabilmelisiniz. Başarı rakama dökülmeyince anlamsız kalıyor.

9- Kullanıcıya odaklan. Kullanıcı/müşteri dostu ol ve onun fikrini ve düşüncelerini dikkate al. Kullanıcıdan gelen geri bildirimleri çok iyi değerlendir. Müşterilerin/kulanıcıların inovasyon başlattığını görmek şaşırtıcı bir deneyim olabilir.

10- %20’lik zaman: Bu zamanı ya yeni bir fikre harca, ya da arkadaşının fikrine destek ol. Günde sekiz saat çalışıyorsan, bunun bir buçuk saatini yeni bir fikre ayır. Ya da yeni bir fikri olan arkadaşının fikrine her gün bir buçuk saat destek ver. Google’da çoğu yenilik böyle çıkıyormuş. Bu madde bir şirketteki yaratıclık için en önemli madde bana göre.

Google’ın bu on ilkesi, gerçekten uygulandığında başarıyı getirebilir. Onuncu madde özellikle dikkate değer. %20’lik zaman, inovasyon ve yaratıcılığın büyümesinde çok etkili olabilir.

Yorum yazın

Yorum