Kategori İK & Yönetim

Geri bildirim Türkiye’de yöneticiler tarafından en kötü yönetilen konulardan biri. Bu yüzden mutsuz çalışan ve mutsuz yöneticiler iş dünyasında çoğunlukta. Kültür yapımız ile ilgili bir şey midir bilinmez geri bildirim yapmayı ve geri bildirim almayı sevmiyoruz. Müdür seni odasına çağırıyor ile ateş seni çağırıyor arasında pek farkın olmadığı Türk iş dünyasında geri bildirim genellikle negatiftir. O yüzden kimse geri bildirimi sevmiyor ve istemiyor.

Geri bildirim almayı nasıl öğreneceğiz? Ya geri bildirim vermeyi. Bunu düzeltmenin yolu geri bildirimi negatif yapıdan çıkarmakla ve sıklaştırmakla oluyor. Şirketlerin çeyrek sürelerle değerlendirildiği iş dünyasında geri bildirim ise Performans değerlendirmelerine havale ediliyor. Bu da altı aylık veya yıllık geri bildirimler getiriyor. Böylece iş işten geçmiş ve kopma noktasına geçmiş oluyor. Sonuç ise sadece ceza ve ödül şekline dönüşüyor. Her iki durumda da genele etki edilemiyor. Bir problemi çözmenin veya bir süreci iyileştirmenin en iyi yolu ona başında müdahale edebilmektir. Aksi takdirde iş işten geçmiş oluyor.

1- Yöneticiler olumlu geri bildirim vermeyi de öğrenmeliler ve bu geri bildirimi mutlaka zamanında vermeliler.

2- Olumsuz geri bildirim zamanında verilmeli ve çalışanın eksikleri henüz yolun başındayken düzeltilmelidir ve oldukça özenli bir şekilde verilmelidir.

3- Çalışanlar da alınganlığı bir tarafa bırakmalı ve özellikle zamanında verilen negatif görünen geri bildirimlerin aslında değerli olduğunu fark etmeliler.

4- Olumsuz geri bildirim ile mobbing’in farklı şeyler olduğu unutulmamalı ve geri bildirim diye mobbing yapılmamalıdır.

Günümüz iş dünyasındaki genç kuşak çalışanlar geri bildirimi hemen istiyorlar. Onlarla iyi iletişim kurabilmenin en önemli kurallarından biri de bu. Geri bildirim hemen şimdi!

Bu blogu yeni keşfettiyseniz ve bu yazıyı beğendiyseniz Dijital İKİK ve YönetimSosyal Medyaİşveren Markası hakkındaki yazılarımı okuyabilir ve Twitter hesabımı takip edebilirsiniz.

“Kariyer 2.0 – Değişen iş dünyasında, başarılı bir kariyerin yeni yolları” kitabıma İdefix,  D&R ve Babil.com ve Seslenenkitap‘tan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

Yorum