Kategori İK & Yönetim

Ya çok geçmişte kalmış ya da gelecekte bir yere konumlandırıyoruz

Günümüzde yapılan araştırmalarda biz insanlar tarafında en çok aranan şeyin mutluluk olduğu konusunda bir görüş birliğine sahibiz. Aynı zamanda mutsuzluk hepimize çok korkunç geliyor ve mutsuz olmak çok kötü bir durummuş gibi algılanıyor.

Oysa hem mutluluk hem de mutsuzluk hayatın bir gerçeği. Hayatta sürekli mutlu olamayacağınız gibi sürekli mutsuz da olamayız. Hele iş dünyasında hep mutlu olmak mümkün değil. O zaman mutluluk tanımımızda bir yanlışlık var. Peki nedir doğru mutluluk?

Mutluluğa bakarken temel hatanın süreç yerine sonuca odaklanmamızdan kaynaklandığını görüyoruz. Ya çok geçmişte kalmış mutluluk ya da gelecekte bir yere konumlandırıyoruz.Ya çocukluk veya gençlik anılarımızda ya da gelecek beklentimize saklıyoruz onu.Oysa mutluluk ne gelecekte ne de geçmiştedir, mutluluk şu andadır. Mutluluk bir sonuç değil, bir süreçtir.

Bir garip durumdur mutluluk, yakalamaya çalıştıkça kaçar. Mutluluk ile ilgili en güzel tanımı Henry David Thoreau isimli filozof veriyor. Mutluluk ile ilgili bu güne kadar gördüğüm en güzel tespiti Lifehack isimli sitede gördüm. Bu çizimi Türkçe olarak düzenleyip bloguma eklemeye karar verdim. Şimdi bir daha düşünelim. Bizim sonuçlara bağlı mutluluk tanımlarımızda bir hata mı var? Peki aslında nedir kovaladığımız ve nasıl yakalanır acaba?

Mutluluk-nedir

Mutluluğu aramak, tasarlamak, kovalamak ve gelecekten beklemek yerine şu anda yaratmalıyız. Çünkü akıp giden zamanı ve hayatı sadece böyle geri kazanabiliriz.

Bu blogu yeni keşfettiyseniz ve bu yazıyı beğendiyseniz Dijital İKİK ve YönetimSosyal Medyaİşveren Markası hakkındaki yazılarımı okuyabilir ve Twitter hesabımı takip edebilirsiniz.

“Kariyer 2.0 – Değişen iş dünyasında, başarılı bir kariyerin yeni yolları” kitabıma İdefix,  D&R ve Babil.com ve Seslenenkitap‘tan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

Yorum