Kategori Sosyal Medya

Türkiye’de en çok takip edilen kariyer sayfaları

Facebook  Kariyer sayfaları, şirketlerin işveren markasını güçlendirmek için Facebook kullanıcılarına ulaşılan önemli kanallardan biri. Türkiye’de en çok beğenilen 10 kariyer sayfasını, Socialbakers verilerine göre ve takipçi sayılarına göre inceledim. Beğenilme sayılarının haricinde sayfaların öne çıkan ve ilham verici/farklı olan yönlerini de vurguladım. 

1- DeFacto Kariyer : 250.246 beğenilme sayısına sahip Defacto Kariyer sayfası, en çok beğeniye sahip kariyer sayfası. Sayfa uygulama olarak iş ilanları uygulamasına sahip. Uygulama iştesosyal tabanlı. Sayfada şirketten haberler yer alırken en dikkat çekici kısmı ara ara yöneticilerin çektiği selfielere de yer vermeleri. Bu sayfaya samimi bir hava katıyor. Sayfada ayrıca çalışanların kariyer öykülerine yer verilen videolar mevcut.

2- LC Waikiki Kariyer: 184.204 beğenilme sayısına sahip LC Waikiki Kariyer Türkiyenin en çok beğenilen 2. Kariyer Sayfası. Sayfanın ilk dikkat çeken kısmı uygulama bölümünün fazlalalığı. Üst menüde oldukça güzel tasarlanmış bir ilanlar uygulaması ve Mağazacılık Pozisyonları adında bir uygulama bulunuyor. Ayrıca  “Kendine Yakışan Kariyer” adında genel yetenek ve dikkat testi içeren bir uygulama bulunuyor. Sayfa yenilikçi sayılabilecek bazı özelliklere sahip. Bunlardan ilki dönem dönem sayfada farklı kişilerin gözünden ( Bir üniversite öğrencisi, LCW Mağazacılık Genel Müdürü ) ileti yayınlanması. İkinci dikkat çekici özellik ise #‎LCWkariyertavsiyeleri‬ adı altında yayınlanan LCW liderlerinden kariyer tavsiyeleri olan videolar. Görsel tasarımı da oldukça güzel olan sayfa hem içeriği hem görsel tasarımı ile oldukça dikkat çekici. Yayınladıkları iş ilanlarındeki sadelik ise Facebook Kariyer Sayfası için örnek gösterilecek düzeyde sade.

3- Finansbank Kariyer: 93.281 beğenilme sayısına sahip Finansbak Kariyer, Bankacılık sektörünün en çok öne çıkan Facebook Kariyer Sayfası. Sayfa Kariyer Başvuru formu, Kişilik Envanteri gibi bölümlerden oluşuyor. En dikkat çekici uygulaması ise Eğitim ve Gelişim. Eğitim ve Gelişim bölümünü anlattıkları bu kısımda takipçilerine ücretsiz 5 eğitim de sunuyorlar, Finarmoni ve FinTV gibi eğitim kanallarını da tanıtıyorlar. Sayfadaki iş ilanları oldukça sade yapılandırılmış. Sayfa görsel tasarımı ise oldukça düzenli. Yine sayfadan ulaşılan bir Kariyer Programı olan Finas Up için ise ayrı bir Facebook Sayfası hazırlanmış ve o sayfa da aktif.

4- Arçelik Kariyer: 63.766 beğenilme sayısına sahip Arçelik Kariyer sayfasının ilk dikkat çeken noktası kapak fotoğrafı. Mesaj vermek için oldukça yaratıcı ve dikkat çekici olduğunu düşünüyorum. Sayfada iş ilanları uygulaması mevcut. Ana sayfalarında yayınlanan iş ilanlarının da özgün tasarımları var. İlanlar Y kuşağının ilgisini çekecek şekilde tasarlanmış. Bir de sayfada yapılan etkinliklerde ” İşe Alım ve İşveren Markası ekibi” şeklinde bir ifade öne çıkıyor. İlan ve etkinliklerine gelen soruları bu ekip yanıtlamış. Ayrıca Kariyer Koçu şeklinde soruları cevaplandırdıkları videoları mevcut. Y kuşağı ile en iyi iletişim kuran kariyer sayfalarından biri olduğunu, gençlik temasının yoğun olduğunu ve sayfa tasarımının çok sempatik göründüğünü söyleyebilirim.

5- Ford Türkiye Kariyer: 62.340 beğenilme sayısına sahip Ford Türkiye Kariyer en çok öne çıkan otomotiv kariyer sayfası. Sayfada İş Fırsatları uygulamasından iş ilanları bulunuyor. Sayfada en dikkat çeken kısım infografik olarak tasarlanmış kariyerle ilgili yararlı bilgiler. Bunun dışında şirketten haberler, katıldıkları kariyer etkinlikleri ve önemli günler ile ilgili güncellemeler sayfada yer alıyor.

6- PepsiCo Türkiye Kariyer: 58.581 beğenilme sayısına sahip PepsiCo sayfasında herhangi bir iş ilanı uygulaması bulunmuyor. İlanlar ana sayfa üzerinden yayınlanıyor. Ana sayfada yayınlanan ilanlara başvuru yapmak için link aracılığıyla yönlendirmeyle başvuru yapılıyor. Sayfada içimizdenbiri hashtag’i ile çalışanlara yer verilmiş. Burada çalışanlar kendilerine sorulan soruları cevaplamışlar. Yalnız yapılan soruların cevaplandığı görseli okumak yazılar çok küçük olduğu için biraz zor. Yine de çalışanları sayfaya dahil etmeleri önemli.

7- Denizbank İnsan Kaynakları: 56.423 Beğenilme sayısına sahip Denizbank İnsan Kaynakları sayfasından iş ilanları uygulaması bulunmuyor. Sayfada Alesta deneme testi şeklinde bir yetenek testi bulunuyor.Sayfada ilk göze çarpan şey sayfa görsellerinin çok özenli ve güzel tasarlanmış olması. Sayfada Deniz’in İncileri Staj Programı ile ilgili çalışanlarla çekilmiş videolar var. Kitapsever takipçiler için Kariyer Kütüphanesi adı altında kitap tanıtımları yapıyorlar ve takipçilerine kitap armağan ettikleri twitter bağlantılı bir çekilişleri bulunuyor.

8- Migros Kariyer: 45.782 beğenilme sayısına sahip Migros Kariyer, Perakende/Market sektörünün en çok takip edilen Facebook Kariyer sayfası. İş ilanı uygulaması Kariyer Fırsatları ve burada iş ilanları yayınlanıyor. Ana sayfada ise sade tasarlanmış görsellerle iş ilanları yayınlanıyor. Sayfada KariyerRengin isimli bir test uygulaması da bulunuyor. Sayfadaki paylaşımlarda çalışanların fotoğraflarını kullanmaları hem çalışanlar hem de takipçiler için, sayfayı daha samimi kılıyor. Görsellerde ise sürekli canlı ve enerjik renkler kullanılmış. Sayfada çalışanların kariyer öykülerini içeren videolar da yer veriliyor, ayrıca çalışanların Migrosta çalışmayla ilgili çalışanların görüşlerinden oluşan görsellere yer verilmiş.

9- Yapı Kredi İnsan Kaynakları: 40.460 beğenilme sayısına sahip Yapı Kredi İnsan Kaynakları sayfası bankacılık sektöründe en çok takip edilen 3. kariyer sayfası. Sayfada Yapı Kredi Hizmet şeklinde takipçilerin banka ile iletişim kurabilecekleri bir uygulama bulunuyor. Sayfada şirketten haberler ile kariyer ile ilgili bazı HBR linklerine yer veriliyor. Sayfada Yapı Kredi Kariyer Sahnesi etkinliğine ait çok sayıda paylaşım var. Sayfada video olarak ise Heroes Club programı ile şirkette işe başlayan çalışanların öykülerine yer veriliyor.

10- Siemens Kariyer: 37.640 beğenilme sayısına sahip Siemens Kariyer sayfasında iştesosyal tabanlı iş ilanları uyguması yer alıyor. Buradan yayınlanan ilanlara iş başvurusu yapılıyor. Genel bakış kısmında arkadaşınız olan firma çalışanlarını görebiliyorsunuz.Ayrıca ana sayfada basit ve sade görsellerle iş ilanları yer alıyor. Sayfada şirket çalışanlarıyla yapılan Siemens’te çalışmak konuşu videolara ve röportajlara yer veriliyor.

* En çok beğenilen 10 Facebook Kariyer Sayfası çalışması  Socialbakers verileri ve sayfaların takipçi sayıları karşılaştırılarak hazırlanmıştır. Facebook Kariyer sayfaları hakkında daha fazla bilgi almak için “Facebook Kariyer sayfaları için 8 püf noktası” isimli yazıyı okuyabilirsiniz.

** Edit 2: Güncel liste için Socialbakers sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu blogu yeni keşfettiyseniz ve bu yazıyı beğendiyseniz Dijital İKİK ve YönetimSosyal Medyaİşveren Markası hakkındaki yazılarımı okuyabilir ve Twitter hesabımı takip edebilirsiniz.

“Kariyer 2.0 – Değişen iş dünyasında, başarılı bir kariyerin yeni yolları” kitabıma İdefix,  D&R ve Babil.com ve Seslenenkitap‘tan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

Yorum