Kategori Dijital İK

İşe alım sürecinde mülakatlar kritik bir aşamadır. Mülakatlar genellikle ön mülakat ve mülakat olmak üzere iki kısma ayrılırlar. Mülakat çok zaman ayrılması gereken İK aşamalarından biridir. Hatta büyük şirketlerde bu işle görevli işe alım bölümleri bulunur ve bu bölümlerde çok sayıda işe alım uzmanı görev yapar. Bunların amacı en kısa sürede en yetenekli adaya ulaşmaktır.

Son dönemde adayların çağrıldıkları mülakatlara gelme oranları da düştüğü için İnsan Kaynakları departmanları mülakatlara daha çok zaman harcamaya başladı. Bu da özellikle ön mülakatları daha da zorlu hale getirdi. Neyse ki son zamanlarda Dijital video iş görüşmesi platformları ortaya çıktı da bu sürece yönelik sorunlar azalacak gibi görünüyor.

Türkiye’de Dijital video iş görüşmesi platformu olarak hizmet veren iki tane şirket var. Bunlardan biri HR Venue diğer ise Yüz Yüzeyiz. Hr Venue ‘ye Kariyer.net ortak olarak bu ay kendi bünyesine ekledi. Yüz Yüzeyiz ise Yenibiriş ile stratejik ortaklığa gitti ve böylece bu iki platform kariyer sitelerine eklemlenmiş oldu. Bu da iki sitenin bundan sonra çok daha fazla sayıda adaya ve İK Departmanına ulaşacağı anlamına geliyor.

Dijital video iş görüşmesi platformları nasıl çalışır?

Bu platformaların en büyük yararı hem İK departmanlarına hem de adaylara zaman kazandırmasıdır.Bunun haricinde İK Departmanı tüm gününü aday görüşmelerine ayırmak yerine bu mülakat videolarını seyrederek özellikle ön mülakat kısmını rahatlıkla sonuçlandırmaktadır. Adaylar da şirketi ziyaret etmek yerine evlerinden ve bilgisayarlarından sorulan soruları yanıtlayıp mülakatlarını yapmaktadırlar.

İşe alım uzmanı, sorularını oluşturup görüşmek istediği adayları platform aracılığı ile dijital iş görüşmesine davet ederler. Adaylar buradaki soruların yanıtlarını bilgisayarının kamerası aracılığı ile kaydeder ve video mülakatlarını platform şirkete iletir.

Bu platformlar kariyer siteleriyle daha bütünleşik hale geldiklerinde daha da kullanışlı hale gelerek mekandan bağımsız mülakatların artmasını sağlayacaklardır. Böylece hem İK departmanları hem de iş arayanlar daha kısa sürede sonuca ulaşabileceklerdir. Hatta bu uygulamaları kullanan firmalar şimdiden süreçlerini daha verimli hale getirdiklerini belirtiyorlar.

HR Venue şu anda sorulan soruların yanıtlarını kaydediyor ve video mülakat çekimi yapıyor. Yüzyüzeyiz.biz  ise bunu bir derece daha ileri götürerek mülakat haricinde adayla online mülakat yapabiliyor ve denetimli online sınav seçeneği sunabiliyor. Böylece İK departmanı adayı yazılı teste de tabi tutabiliyor. 2015’te bu iki platform da yeni özellikler geliştirerek adayı seçme sürecine daha fazla katkı sağlayacak gibi görünüyorlar

Şirketler ilerleyen süreçlerde, işveren markası için de Dijital video iş görüşmesi platformları üzerinden farklı ve yaratıcı çalışmalara imza atabilirler. Aynı şey yaratıcı adaylar için de geçerli. Bu platformlar eğlenceli ve oyunlaştırmaya dayalı mülakat süreçleri için oldukça uygun yapıda görünüyorlar. Dijital mülakatlar biraz daha renklenebilir.

Dijital video iş görüşmesi platformları ile birlikte İnsan Kaynakları departmanlarının dijitale çalışma süreçlerinden birine daha geçtiklerini ve Dijital İK olma yolunda bir adım daha katettiklerini söyleyebiliriz. Bu platformlar işe alım süreçlerini de kısaltacağı için işe alım bölümlerindeki çalışanların İK’nın diğer bölümlerine yoğunlaşmasına da yol açabilir. Hatta ilerde bu platformlar ve teknoloji daha fazla geliştiğinde belki de İK departmanlarında yüz yüze mülakat yapmak tarihe karışabilir ve işe alım süreci tamamen yapay zekaya kalabilir.

Bu blogu yeni keşfettiyseniz ve bu yazıyı beğendiyseniz Dijital İKİK ve YönetimSosyal Medyaİşveren Markası hakkındaki yazılarımı okuyabilir ve Twitter hesabımı takip edebilirsiniz.

“Kariyer 2.0 – Değişen iş dünyasında, başarılı bir kariyerin yeni yolları” kitabıma İdefix,  D&R ve Babil.com ve Seslenenkitap‘tan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

Yorum