Kategori Gelecek

Tarım devriminden sanayi devrimine makinelerle geçilmiştir. Makineler tarım sektörünü ele geçirmiş ve oradaki işçiler köyleri terk edip şehirdeki fabrikalara geçmek zorunda kalmış. Sanayi devrimi veya mekanik makinelerin mekanik çalışma süreci ise devrelerin yani bilgisayarların ortaya çıkmasıyla sona erdi. Özellikle 1980 sonrası bilgisayar ve teknoloji alanındaki gelişmeler bilgisayarları yapay zeka haline getirdi. Bilgisayarlarla donanan makineler akıllı robotlar haline geldi. Sonraki süreç fabrikaların ve depoların otomasyona geçip insansız çalışmaya başlamasıydı. Robotların yeni hedefi ise beyaz yaka ofislerinde çalışmak.

İnsanlar fabrikaları terk etmeye başladılar bile. Mesela Apple’ın tedarikçisi olarak bilinen ve hakkında kötü çalışma şartları ile ilgili çokça haber çıkan montaj şirketi Foxconn,  gelecek üç yıl içinde elle montaj yapan personelin yerini doldurması için 1 milyon robot satın alınacağını açıklamış. Ofislerde ve hizmet sektöründe çalışanların sayısı çoğalmaya fabrikalarda çalışanların sayısı giderek azalmaya başladı.

Teknoloji alanındaki son gelişmeler bilgisayarları inanılmaz hale getirdi. Karar verme aşamasını ilerlettiler ve önlerinde duran en büyük engel olan iletişimi ise internet sayesinde aştılar. Artık bilgisayarınız size sormadan kendini güncelleyebiliyor, belli yerlere sizden habersiz mesajlar gönderebiliyorlar.Artık iletişim kurabiliyorlar ve bu durum onları makinelerden sibernetik robotlara dönüştürüyor. Google gibi şirketler yapay zeka alanında çok önemli çalışmalar yapıyor. Google’un şoförsüz araçları alanında bir ilk ayrıca Google geçen günlerde çok önemli birini işe aldı. Yapay zeka konusundaki çalışmaları ile tanınan Ray Kurzweil Google mühendislik ekibine yönetici olarak katıldı.

Peki tüm bu gelişmelerden sonra sırada ne var? Sırada beyaz yakalıların çalıştığı ofisler var. Robotlar bilgisayarlarla birlikte beyaz yakalı işleri de almaya başladılar. Birkaç yıl içinde çok gelişmiş yazılımlar ile birlikte çok sayıda beyaz yakalı veri işleme/kontrol çalışanı işini kaybedecek. İlerleyen yıllarda beyaz yakalıların yaptığı çoğu iş internet üzerinden müşteriler tarafından yapılacak. Mesela internet bankacılığının gelişmesi ile banka şubeleri küçülmeye ve banka çalışanları azalmaya başladı. Çünkü artık tüm işlemlerimizi internet üzerinden kendimiz yapabiliyoruz. Geri kalanı ise beyaz yakalı robot yani bilgisayar yazılımı yapıyor.

Home Office olarak başlayan hareket robotların ofisleri ele geçirmesinin ilk aşamasıdır. Beyaz yakalı robotlar/bilgisayarlar yapay zekanın gelişmesi ile birlikte 10 yıl içinde şu anda yapılan beyaz yakalı işlerin büyük bir bölümünü alacaklar gibi görünüyor. Yani şu an çalışan beyaz yakalıların yarısı 10 yıl içinde işsiz kalacak!  Financial Times’da yayınlana Matt Kenyon imzalı makalede şu an Amerikalılar için en büyük tehdidin robotlar olduğu belirtiliyor. Robotlar insanlar için fırsat yaratırken aynı zamanda ekonomik tehdit unsuru olarak da duruyorlar. Robotlar yüzünden çok sayıda ekonomik kriz çıkabilir. Bunun önleminin de ekonomistler tarafından şimdiden alınması gerekiyor.

Otomobil üreticisi Ford Motor Company’nin kurucusu olan Henry Ford ile sendika başkanı Walter Reuther’ın arasında geçen bir diyalog var. Ford, yeni robotları işaret ederek, “Bu robotlardan nasıl sendikalı işçi elde edeceksiniz” diye soruyor. Reuther cevaplıyor, “Peki siz bu robotların arabalarınızı almasını nasıl sağlayacaksınız”

Şu an bilgisayarda yaptığımız her işi gelecekte bilgisayarlar kendileri yapacak. Bu da standart ve rutin iş yapan çoğu beyaz yakalının işsiz kalacağı anlamına geliyor. Peki o zaman kimler işsiz kalmayacak. Robotlar ne kadar gelişirse gelişsin, yapamayacakları tek şey sanat. Yapsalar bile bir değeri olacağını sanmıyorum. Bu yüzden gelecekte insanı robotun önüne geçirebilecek tek şey, entelektüel alt yapılı sanatsal yaratıcılık yeteneği olacaktır. İşinde yaratıcı, entelektüel alt yapısı bulunan, interdisipliner beyaz yakalılar daha doğrusu dahi beyaz yakalılar yine işlerine yeni bir yön vererek devam edeceklerdir. Çünkü robotların çalıştığı bir sistemde bile lider yaratıcı insanlara her zaman ihtiyaç var. Bu yüzden geleceğin en önemli beyaz yak yetkinliği entelektüel alt yapılı sanatsal yaratıcılık, liderlik ve interdisipliner kültür olacaktır.

Bu bir süreç ve dönüşüm. Bu sürece karamsar değil iyimser yaklaşıyorum ben. Robotların iş dünyasına girişleri ile birlikte insanlar daha az çalışacak, insanların gelirleri daha çok artacak, refah düzeyleri yükselecek. Hatta bir bolluk çağının geldiğinden bile söz ediliyor. Yine de sürecin başarılı yönetilmesi bunu belirleyecektir. Çünkü her şey gibi bu dönüşümün de dengede ve kararında yapılması gerekiyor yoksa çoğu kişi işsiz de kalabilir ve ciddi ekonomik krizler baş gösterebilir.

İnsan Kaynakları bu yüzden bu yaratıcı dahileri şirketlere almanın yolunu bulmalıdır. Çünkü gelecekte ofislerde 360 derece performansı ölçülecek, ücreti yönetilecek, iş analizi yapılacak, işe alımı yapılacak beyaz yakalı kalmayacak. Şu an outsource yapılan işler başta olmak üzere çoğu işi beyaz yakalı robotlar yapacak. Şirkette kalacak kişiler o yaratıcı beyaz yakalı olacak.

Yorum yazın

Yorum