Kategori İK & Yönetim

Kod yazmak genellikle uzaktan oldukça karmaşık görünür. Oysa günümüzde programlamanın/kodlamanın başlangıç seviyesini herkesin öğrenmesi gerekiyor. 1993 yılında, siyah beyaz ekranlı ve kağıt disketli bilgisayardan aldığım kısa bir Quick Basic programlama eğitimi* düşünce biçimimde büyük bir etki bırakmıştı.Hatırladığım kadarı ile Quick Basic?in şöyle bir yapısı kodlama yapısı vardı.

10 Başla
20 Ekrana Numara gir
30 Eğer numara 1 ise git 40?a numara 2 ise git 50?ye
50 Tebrikler şifreyi bildin
60 Yanlış numara git 10?a

Bu programlama dili, neden sonuç ilişkisini, planlamayı, hata yaptığında başa dönmek zorunda olduğunu, tüm yaşananlarda büyük resme bakmak gerektiğini öğretiyor.

Herkes bilgisayar programlamayı öğrenmeli çünkü insan nasıl düşüneceğini öğretiyor. Steve Jobs

Kodlamada hata olursa, program çalışmaz. Tek bir ?/? işareti bile her şeyi bozar. İş hayatında öyle değil mi? Her şey mükemmel olsun, tek bir yönetici hatası bütün birimi veya şirketi dağıtabiliyor. O yüzden Jobs?un dediği gibi herkes programlama/kodlama mantığını öğrenmeli hatta şirketlerde kodlama mantığı adında zorunlu bir eğitim olmalı. Çünkü kodlama bilmek hızlı iş dünyasını ve dijital dünyayı çok daha iyi anlayabilmeyi sağlıyor

*BASIC (İngilizce: Beginner’s All-Purpose Symbolic Instruction Code Türkçe: Yeni başlayanların her işe yarayan simgesel öğretim kodu)

Yorum yazın

Yorum